Jak se zbavit plísní v bytě

1. února 2014

Poradíme vám, jak předejít výskytu plísní a mít zdravé bydlení. Nejlevnější je prevence, ale když se plíseň objeví, musíte ji odstranit.

     
 

V zimním období se těšíme domů na horký 
čaj a praskající oheň v krbu. Tepelná pohoda v bytě je právě velmi 
důležitý předpoklad pro zdravé bydlení. Dlouhodobě nízká venkovní teplota, nedostatečná cirkulace vzduchu a vysoký rozdíl teplot v interiéru a exteriéru jsou příčinou studených stěn a rohů. V místech, kde se ohřátý vzduch srazí se studenou zdí, se vytváří vlhké prostředí, ideální pro tvorbu plísní.

Nejčastější místo, kde většinou čeká šokující překvapení v podobě jedovaté plísně, bývá studený roh v místnosti, či prostor přímo pod oknem. Všude tam, kudy do místnosti proniká vlhko a chlad. Vzdušná vlhkost tohoto místa patrně převyšuje hodnotu 50%.

Nejjednodušší řešení je více větrat a více topit, zkrátka pomoci cirkulaci vzduchu místností. Průvan totiž plísně opravdu nemají rády. Jenže dle expertů větrání nemá žádný smysl, pokud venku prší, efekt tak může být opačný.

Nabízí se řešení, použít speciální prostředky k podpoření tepelné pohody stěn v bytě. REMAL TERMOKOMFORT je termoizolační malířský nátěr, obsahující skleněné duté mikrokuličky, díky nimž se teplo odráží zpět do místnosti. Omezuje tvorbu tepelných mostů, má antikondenzační vlastnosti a vynikající otěruvzdornost. Stěny jsou po natření malířskou barvou REMAL TERMOKOMFORT na omak teplejší než stěny s obyčejným nátěrem. Studené vlhko se na stěně netvoří, pro plíseň se tedy stává zeď k růstu nevhodnou a tak se neobjeví. Použití termoizolačního nátěru ovšem neřeší konstrukční a stavební vady objektu. Prevence je vždy jednoduší a levnější řešení. K prevenci výskytu plísní na exponovaných místech, jako jsou například koupelny, kuchyně, spatně větrané prostory doporučujeme použít malířský nátěr REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ. Obsahuje složky zabraňující vzniku plísní. Doporučujeme jej používat v kombinaci s prostředkem REMAL SANAL, který proniká hluboko do omítky a hubí plísňové zárodky ve zdivu.

Když už se plíseň objeví, musíte ji odstranit. Plísně mohou vyvolat nepříjemné vyrážky na těle nebo jiné alergické reakce. Nestačí jen zeď postříkat desinfekčním prostředkem na bázi chlornanu. Plíseň z povrchu zdiva sice zmizí, ale póry v omítce se ucpou kvarterními solemi a prodyšnost omítky se tak ještě zhorší. Zárodky plísně budou jen čekat na příležitost, až účinek desinfekce pomine a pak se černé tečky znovu objeví. Připravili jsme pro Vás návod Jak na to! Nejlepší je postiženou zeď natřít naředěným desinfekčním prostředkem REMAL SANAL. Nechte pak prostředek cca 15min působit. Za mokra pak špachtlí oškrábejte malbu zasaženou plísní, včetně blízkého okolí. Pak doporučujeme natřít zeď znovu přípravkem s protiplísňovým účinkem REMAL SANAL. Po vyschnutí zeď napenetrujte, následně aplikujte REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ, nátěr s vynikající paropropustností a preventivním protiplísňovým účinkem.

 
  Když se plíseň objeví, zasáhněte!  
 

imageimageimageimage

 

  Jak se zbavit plísní?  
  image1) Postižené místo postříkejte nebo štětcem natřete naředěným přípravkem REMAL SANAL, desinfekční přípravek nechte cca 15min působit.  
  2) potom špachtlí odstraňte, oškrábejte postiženou malbu i blízké okolí, až na soudržnou vrstvu a znovu natřete REMAL SANAL. imageimageimage  
 

3) po vyschnutí REMAL SANAL vyrovnejte případné nerovnosti ve štuku za pomocí zednické špachtle nebo hladítka nátahem REMAL STĚRKA, zasychá cca 24hod. Pro hladký povrch můžeme po zaschnutí REMAL STĚRKU zbrousit jemným smirkem…
imageimageimageimage

 
 
     
 

4) po vyschnutí REMAL STĚRKA aplikujte na stěnu penetraci, REMAL PENETRAČNÍ NÁTĚR. Zpevníte povrch zdi před malováním. Zeď zůstane prodyšná, snížíte spotřebu vrchního nátěru. Na suchý penetrační nátěr natřete REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ, nátěr s vynikající paroptoustností a desinfekčním, preventivním antimykotickým účinkem. Zeď tak bude chráněna před výskytem plísní.

image

image
imageimageimage

 

imageimageimageimageimageimage